Cena služeb advokáta je, stejně jako ve většině ostatních odvětví, odvislá většinou od dohody mezi klientem a advokátem. Taková dohoda má v případě advokáta svá pravidla daná advokátními předpisy, mezi něž platí přiměřenost smluvní odměny, tedy že odměna hrazená klientem nesmí být ve zřejmém nepoměru k hodnotě a složitosti zadání klienta.
Abyste mohli lépe předvídat nákladnost poskytnuté právní služby, vždy vám poskytneme pravdivé předpoklady o náročnosti vašeho zadání a očekávaném průběhu právní služby, podle čehož získáte jasnou představu o přibližné výši odměny.
Vždy od nás obdržíte přiměřené záznamy o tom, jak probíhal postup v naší práci a kolik času případně zabrala která část právní služby, kterou jsme vám poskytli. V každém případě se vždy budeme snažit o to, aby vám námi poskytnuté služby přinášely nejlepší možný poměr ceny a výkonu, zejména budeme vždy vést váš případ nejefektivnějším možným způsobem a budeme vás informovat o alternativách dalšího postupu tak, aby pro vás bylo řešení právního problému ekonomicky efektivní.
Naše kancelář zpravidla nepřijímá od nových klientů zakázky tak malého rozsahu, že očekávaná odměna nedosahuje 4.000,00 Kč bez DPH.
Odměna advokáta může mít mnoho podob. Společně se můžeme domluvit na následujících druzích odměny, které mohou být také vzájemně kombinovány:
Známá také jako hodinová odměna. Jde o nejlépe uchopitelný, ale nejméně předvídatelný koncept odměny. Tento způsob nacenění služeb předpokládá, že za každou hodinu, kterou kancelář stráví řešením vašeho případu, bude kancelář účtovat stanovenou sazbu. Naše kancelář eviduje vynaloženou práci po započatých čtvrthodinách, práci vykonanou v rozsahu do cca 10 minut zpravidla neúčtujeme vůbec.
Referenční hodinová sazba odměny naší kanceláře činí 2.500,00 Kč bez DPH (3.025,00 Kč včetně 21% DPH) za hodinu práce. Tato referenční sazba odpovídá zadáním, která jsou co do složitosti, hodnoty, časové náročnosti a ostatních vlastností běžná.
Jednodušší či opakovaná zadání, zadání pro dlouhodobé klienty. zadání dlouhodobého rázu a/nebo zadání s nízkou hodnotou pro klienta může být dohodou mezi advokátní kanceláří a klientem individuálně naceněna na nižší částku, ani v takových případech však odměna advokátní kanceláře zásadně neklesne pod 2.000,00 Kč bez DPH za hodinu práce.
Taková zadání klientů, která jsou obzvláště náročná, vyžadují expresní zpracování, vytíží podstatnou část kapacity kanceláře a/nebo mají velkou hodnotu pro klienta, ať už se tato hodnota týká potenciálního zisku pro klienta, potenciálního rizika klienta či objemu prostředků, které klient musí v souvislosti se zadáním vynaložit, jsou dohodou mezi klintem a advokátem naceněna individuálně vyšší než referenční hodinovou sazbu odměny, zpravidla však v takovém případě odměna advokátní kanceláře nebude vyšší než 5.000,00 Kč bez DPH.
Na základě dohody můžeme stanovit fixní cenu za konkrétní úkony, například cenu za zpracování jednoho dokumentu z ustálené série. Příkladem může být nacenění balíčku kupní smlouvy a úschovy kupní ceny pro realitní kanceláře, kde zpracování tohoto balíčku pro každý jednotlivý převod nemovitosti je oceněno stejnou částkou.
Úkonová odměna je způsobem nacenění služeb, které mohou být typicky využity podnikateli při jejich činnosti.
Fixní odměna je sjednána tehdy, pokud klient s pomocí naší kanceláře specifikuje své zadání právní služby a na základě této specifikace dojde k dohodě o ceně za právní služby, která není závislá na žádných dalších okolnostech případu, pokud není ujednáno jinak.
Typicky se může jednat o případ, kdy klient žádá právní pomoc například s koupí nebo prodejem nemovitosti, podílu ve společnosti nebo pomoc při jednání o uzavření významné obchodní smlouvy. Pro klienta i advokátní kancelář je pak někdy vhodnější nespoléhat se na variabilní způsoby odměny, ale dopředu si stanovit, kolik služba bude stát.
Podílová odměna je odměna, která se vypočte jako určitý procentuální díl hodnoty stanoveného ukazatele, za který se považuje například hodnota případu nebo hodnota výsledku případu.
Typicky se může jednat o procenta z vymožené pohledávky, procenta z částky uspořené vhodně nastaveným mechanismem mimosoudní dohody s věřitelem, procenta ze slevy z kupní ceny nebo naopak z přirážky ke kupní ceně, kterou se advokátní kanceláři podařilo vyjednat, a tak podobně.
V souladu s Etickým kodexem ČAK podílová odměna zpravidla nemůže překročit 25 % hodnoty případu nebo výsledku případu (tedy advokátní kanceláři zpravidla nemůže náležet více než 25 % hodnoty vymožené pohledávky, dohodnuté kupní ceny, atp).
Paušální odměnu je možné sjednat pouze v případě, kdy je mezi advokátní kanceláří a klientem sjednáváno časové konto služeb, které může klient čerpat v určitém časovém úseku. Typicky se jedná o měsíční paušální dohody, kdy se advokátní kancelář zaváže poskytovat klientu své služby v rozsahu až do 10 hodin měsíčně, přičemž za toto měsíční časové konto náleží advokátní kanceláři za každý měsíc odměna v dohodnuté výši, ať už klient vyčerpal všech 10 hodin práce z daného měsíce, nebo nižší počet hodin.
Klienti tento způsob odměňování volí tehdy, když vědí, že služby advokáta pravidelně potřebují a chtějí snížit nákladovost jeho služeb. Paušální odměna přepočtená na cenu za hodinu je totiž téměř vždy nižší, než běžná časová odměna advokátní kanceláře. Nevýhodou pro klienta je, že pokud celé časové konto v daném měsíci nevyčerpá, jeho úspora za právní služby se za daný měsíc může vytratit, nebo se mu mohou právní služby dokonce prodražit.
Pro advokátní kancelář je naopak výhodné, že může počítat v ekonomice svého provozu s tím, že tyto paušální odměny na konci měsíce může klientu vyučtovat, a to i v případě, že pro klienta žádnou práci v daném měsíci nevykoná. Výměnou za to advokátní kancelář snižuje svoji časovou odměnu pod svou běžnou sazbu.
Tarifní odměna, nebo také odměna mimosmluvní, je stanovena právním předpisem, konkrétně vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif).
Výpočet odměny v takovém případě vychází z hodnoty případu, která je stanovena pomocí pravidel advokátního tarifu. Samotná odměna je pak zpravidla určena za každý úkon učiněný v rámci daného případu poměrně složitým způsobem.
Dle našeho názoru lze mít za to, že sjednávat odměnu kanceláře podle její tarifní hodnoty bude v běžných případech pro klienta nevýhodné. Kupříkladu právní pomoc s koupí bytu v hodnotě 10 000 001,00 Kč bez provedení úschovy by v takovém případě stála přinejmenším 96 680,00 Kč bez DPH, což je zcela zřejmě nepřiměřené ke složitosti a náročnosti téměř jakéhokoliv nákupu běžného bytu. Pro advokátní kancelář pak z tohoto způsobu účtování odměny vyplývá nevýhoda z důvodu složitosti vyúčtování případu klientu.
Advokátním tarifem se také řídí náhrady nákladů (tzv. režijní paušály) advokáta, které činí typicky 300,00 Kč bez DPH za každý úkon právní pomoci. Naše kancelář typicky zarhnuje své náklady spojené s poskytováním právní služby do své odměny a tuto dodatečnou náhradu s klienty nesjednává.