Zaměstnanci v exekuci. Jejich oddlužení pomůže i zaměstnavatelům

Povšimli jsme si, že na začátku tohoto týdne vyšel na serveru Seznam Zprávy článek nazvaný Koho se zbaví firmy jako prvních? Těch, co mají na krku exekuci. Zaobírá se problémem, se kterým jsme klientům v minulosti již aktivně pomáhali, a to s předlužením zaměstnanců.

Dluhy škodí zaměstnancům i zaměstnavatelům

Článek shrnuje klíčové problémy se zadluženými zaměstnanci jak z pohledu zaměstnanců samotných, tak především z pohledu zaměstnavatelů. Tyto problémy jsou akcentované také tím, jak poznamenává článek, že více než 60 % dlužníků v exekuci eviduje tři nebo více exekucí najednou.

Z pohledu zaměstnavatelů lze identifikovat tyto největší problémy:

  • Účtárny zaměstnavatelů jsou přetížené kvůli pravidelným výzvám k součinnosti od exekutorů, povinnosti počítat zabavitelnou částku z příjmu dlužníka a její dělení mezi věřitele a povinností evidovat úhrady, což se projevuje prodražením každého předluženého zaměstnance o vyšší stovky až jednotky tisíc korun měsíčně.
  • Téměř nulová možnost motivovat zaměstnance, neboť zpravidla jakýkoliv výdělek nad běžnou úroveň mzdy jde ve prospěch věřitelů. Zaměstnanec tak pocitově nezískává nic navíc za práci přesčas nebo odvádění nadprůměrně kvalitní či rychlé práce. Byť tedy zaměstnavatel nese vyšší mzdové náklady, z pohledu zaměstnance platí pořekadlo “zadarmo ani kuře nehrabe”.
  • Vyšší nemocnost předlužených zaměstnanců. Ať už se jedná o dopady špatné ekonomické situace dlužníků na jejich zdraví, nebo je tím jiný důvod, odborníci poukazují na to, že předlužení zaměstnanci zkrátka častěji končí na nemocenské.
  • Zaměstnancům s exekucemi může být nutné vyplácet mzdu v hotovosti, protože zaměstnanec má bankovní účty zablokované.

Zaměstnanci samotní na tom ale nejsou o mnoho lépe:

  • Jejich dluhy nadále narůstají o úroky z prodlení. U dlužníků, kteří mají exekucí více, dluh při běžném splácení ani klesat nemusí, čímž se ocitají v nekonečném zadlužení.
  • Kvůli zvýšeným nákladům, které s sebou (tito zaměstnanci) nesou pro účtárnu zaměstnavatele, hůře hledají práci.
  • Když už zaměstnání mají či získají, může se stát, že o něj kvůli exekucím předčasně přijdou. Stane se tak ve chvíli, kdy se zaměstnavatel bude muset rozhodnout, se kterými zaměstnanci se rozloučí a které si ponechá. Jako například po pandemii koronaviru, která přináší do podnikatelského prostředí škody, které ještě neřekly své poslední slovo.
  • Jsou často kontaktováni exekutory, kteří se od nich snaží vybírat dodatečné úhrady. Někteří dlužníci také tvrdí, že je jim exekutory předestíráno, že jim budou zabaveny základní životní potřeby. Přestože se často jedná o nezabavitelné předměty, které exekutor ze zákona nesmí postihnout, právní povědomí dlužníků o této skutečnosti není nejlepší.
  • Prakticky nemohou využívat bankovní účty – přinejmenším ne “na sebe”. Nemohou proto platit svými platebními kartami, často přebírají mzdu v hotovosti, a častěji přijímají a platí pomocí složenek, což je stojí jak čas, tak peníze navíc.

Nevýhod je samozřejmě mnohem více, nicméně předpokládáme, že tento výčet pro ilustraci postačuje.

Řešení, které je výhodné pro všechny

Co však v článku nezaznělo, byť je to škoda, je řešení. Naše kancelář za něj považuje oddlužení podle insolvenčního zákona.

Počínaje novelou uvedeného zákona účinnou od 1. června 2019 by se dalo říct, že neexistuje dostatečně pádný důvod, pro který by výdělečně činný dlužník s více exekucemi, které není schopen v rozumné době splatit, neměl svou životní situaci řešit formou oddlužení, pokud splňuje příslušné zákonné podmínky.

Tyto podmínky jsou od uvedené novely navíc natolik vstřícné, že na ně mohou dosáhnout téměř všichni dlužníci. Výsledkem je, že po pěti letech splácení splátkového kalendáře v insolvenčním řízení se zaměstnanci svých dluhů zcela zbaví.

Vydá-li se zaměstnanec cestou oddlužení, pomůže sobě i zaměstnavateli.

Administrativní zátěž zaměstnavatele poklesne, s čímž souvisí snížení nákladu na účetní služby. U větších společností se může jednat o úspory i v řádu desítek až stovek tisíc korun měsíčně. Ze zkušeností můžeme také uvést, že zaměstnanci, kteří zahájí oddlužení, mají ke svému zaměstnavateli vyšší míru loajality a záleží jim více na tom, aby jejich příjem nepoklesl, což se projevuje jak kvalitně odváděnou prací, tak také nižší nemocností.

Zaměstnanci s oddlužením dostávají nový impuls do života v naději, že za pět let budou moci začít s příslovečným čistým štítem. Díky tomu pro ně opět získává smysl i práce přesčas, za kterou sice jde dodatečný výdělek opět věřitelům, ale tentokrát i dlužníci sami většinou vnímají, že tyto peníze nejdou nazmar, ale že jim pomohou udělat za dluhy tlustou čáru.

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek

Zaměstnavatelům bychom proto rozhodně doporučovali, aby svým předluženým pracovníkům představili možnost vyřešit jejich situaci formou oddlužení. I po letech od prvního zavedení oddlužení totiž mnoho lidí konkrétní podmínky pro jeho absolvování nezná a neví, že jej mohou využít.

Potenciální úspora a další výše uvedené i neuvedené výhody jsou pro zaměstnavatele navíc velmi zajímavým benefitem.

Zaměstnance nelze do těchto a podobných kroků přemlouvat, či dokonce nutit. S takto zásadním životním rozhodnutím se musí každý člověk ztotožnit sám. Máme však za to, že osvěta je v dobrém zájmu pro obě strany pracovněprávního vztahu.

GDPR